Nabijanie klimatyzacji

Profesjonalna usługa nabijania klimatyzacji

Na czym polega nabijanie klimatyzacji?

Klimatyzacja, a konkretniej układ klimatyzacyjny w pojeździe, nie należy do specjalnie skomplikowanych konstrukcji. Wśród najistotniejszych elementów wymienia się parownik, osuszacz, kompresor i wiatrak wentylatora. Jest tu jednak coś jeszcze: czynnik chłodniczy, który odpowiada za chłodzenie powietrza dostającego się do kabiny. 

Nabijanie klimatyzacji polega właśnie na uzupełnieniu tej substancji, która – współpracując z olejem – jednocześnie smaruje sprężarkę. Na ogół nie przywiązuje się większej wagi do tego, gdy wszystko działa bez zarzutu, za to nieprawidłowe działanie odczuwa się natychmiast, prawda?

Usługa nabijania klimatyzacji w serwisie samochodowym
Sprzęt do nabijania klimatyzacji w serwisie samochodowym

Jakim czynnikiem napełnia się klimatyzację?

Czynnik chłodniczy (popularnie „freon”) to najczęściej substancja szybko wrząca, która bierze udział w wymianie cieplnej w klimatyzacji. Pobiera ciepło z powietrza podczas procesu wrzenia w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem. W efekcie bezpośrednio do kabiny dociera chłodniejsze powietrze, które tak doceniamy w czasie upałów. Do stycznia 2010 najczęściej wykorzystywano czynnik R22, jednak z powodu wykazania jego szkodliwości zaczęto stosować proekologiczne gazy.

Czynnik chłodniczy R134a a R1234yf

Przez długi czas nabijanie klimatyzacji odbywało się przy użyciu czynnika R134a. Zapewniał on pożądane efekty, czyli skuteczne chłodzenie i reakcję na zmiany ciśnienia. Uznaje się go również za niepalny, ponieważ temperatura jego zapłonu wynosi 770 stopni Celsjusza. Jednak ze względu na udowodniony negatywny wpływ czynnika na środowisko, R134a został wycofany z użycia zgodnie z obowiązującym od 2013 roku prawem.

Czynnik R134a został zastąpiony czynnikiem R1234yf. Ma on bardzo podobne właściwości, z tym że jego temperatura samozapłonu wynosi 405 stopni Celsjusza. Jest więc bardziej łatwopalny, natomiast mniej szkodzi środowisku niż wcześniejszy czynnik R134a.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

To może niektórych zaskoczyć, jednak globalne ocieplenie ma istotny wpływ na ceny nabicia klimatyzacji. Powyżej opisane wymogi ekologiczne wymusiły konieczność zastosowania bezpieczniejszych dla środowiska czynników chłodzących, dlatego odpowiednio wycenia się usługę. Nabijanie klimatyzacji można zatem wycenić pomiędzy 150-250 złotych za pierwsza 100 gramów, zaś kolejne „setki” to kwota rzędu 30-100 złotych. Średnia pojemność klimatyzacji to 500-600 g.

Jak często nabijać klimatyzację?

Zakłada się, że nabijanie klimatyzacji powinno odbywać się raz na dwa lata. Oszacowano, że w ciągu roku ubywa 10-15% z objętości czynnika, zatem po dwóch latach brakować może 1/3. Regularny serwis zawsze jest poprzedzony badaniem poziomu czynnika. Konserwacja jest istotna również z innego powodu – podczas usługi dochodzi do odgrzybienia układu klimatyzacji, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do wdychania chorobotwórczych substancji.
Usługa nabijania klimatyzacji w serwisie samochodowym

Ile trwa nabijanie klimatyzacji?

Wykonanie profesjonalnej usługi nabicia klimatyzacji wymaga około godziny. Bez względu na zastosowany czynnik chłodzący trwa to tyle samo, jednak czas może się wydłużyć, jeżeli konieczna będzie wymiana filtru kabinowego, który nie spełnia już swojej funkcji. Jest to jednak konieczne, a w perspektywie dwóch lat spokoju czas potrzebny na prawidłowe nabicie klimatyzacji wcale nie jest długi.

Interesuje Cię nabijanie klimatyzacji?

Zadzwoń do nas, by umówić się na usługę nabijania klimatyzacji w Twoim aucie.