Wyważanie kół

Poprawa komfortu jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa

Dlaczego prawidłowe wyważenie kół jest ważne?

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że nieprawidłowe wyważenie kół może nieść za sobą naprawdę wiele negatywnych skutków. Dlatego wiedza odnośnie tej czynności jest bardzo ważna, w końcu to właśnie wyważanie przekłada się na sposób eksploracji auta.

W odpowiedni sposób dobrane felgi razem z oponami są jednymi z najistotniejszych systemów bezpieczeństwa w każdym samochodzie. To właśnie od ich dobrego dopasowania oraz wyważenia zależą właściwości trakcyjne. Wiąże się to bezpośrednio z wysoką pewnością, jak i komfortowym prowadzeniem. Zapraszamy zatem do skorzystania z naszej usługi „Wyważanie kół Zielona Góra”.

Usługa wyważania kół w serwisie samochodowym

Co daje wyważanie kół?

Warto na wstępie dodać, że nieodpowiednio wyważone koła wpływają bezpośrednio na komfort jazdy, tak samo jak na bezpieczeństwo.

Jest to niezwykle ważne, dlatego gdy zaistnieje potrzeba wyważenia kół, nie ma na co czekać. Najlepiej jak najszybciej wybrać się do serwisu i zlecić wykonanie tej usługi profesjonaliście. Wyważenie kół zapewnia:

Co to jest wyważanie kół?

Wyważanie kół to równomierne rozłożenie się masy wokół osi obrotu koła, w którym środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. Brzmi skomplikowanie? Mówiąc prościej – chodzi o to, aby nie pojawiały się w nim miejsca o większej czy też mniejszej masie.

Skąd biorą się odchyłki?

Odchyłki to nic innego jak tolerancje i błędy pomiarowe, które stanowią jedno ze źródeł drgań elementów wyważonych. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na odchyłki w wyważeniu jest sam sposób montażu danego koła na wyważarce. W aucie to właśnie koło centrowe jest na walcowej powierzchni piasty, o którą to oparty jest walcowy otwór obręczy. Ponadto stożkowe powierzchnie śrub, czyli nakrętek, nakierowują koło z odpowiednią dokładnością w stosunku do osi piasty. Dodatkowo powierzchnia płaska piasty odpowiada za dobre ustawienie koła względem płaszczyzny obrotu owej piasty. W tym miejscu warto, a wręcz trzeba, zwrócić szczególną uwagę na ogólną czystość piasty, jak i samej obręczy.

Jeśli mowa o wyważarce, koło tam montowane jest z zachowaniem płaskiej powierzchni przylegania. Nie centruje się go w identyczny sposób niż na piaście samochodu, a przy wykorzystaniu stożka dociskowego, oczywiście tylko w przypadku felg stalowych. Jeżeli mowa o obręczach wykonanych ze stopów lekkich, te opierane są na dodatkowym stożku oraz dociskane przez stożkowo zakończone szpilki, które opierają się w gniazdach śrub koła. Takie mocowanie jest zbliżone do rodzaju mocowania na piaście, jednak nie jest takie samo.

Ile kosztuje wyważanie kół w Zielonej Górze?

Co warto pamiętać, ceny mogą się znacząco różnić i w tym aspekcie wiele zależy od średnicy felgi, renomy danego warsztatu, jak i jego lokalizacji oraz województwa.

Wyważenie felg w samochodzie osobowym kosztuje między 60 a 120 zł za komplet stalowy, a 80-200 zł w przypadku felg aluminiowych. Jeśli zaś mowa o samochodach ciężarowych, wtedy należy liczyć się z kosztem 40-80 zł za sztukę. Natomiast jeżeli chodzi o auta dostawcze, kwota ta może wynosić od 30 zł aż po 70 zł za sztukę.

Jak często powinieneś wyważać koła – co jaki czas?

Wyważanie kół Zielona Góra — to wiele szybkich i dokładnie wykonanych usług, które zaleca się wykonywać, kiedy opona jest zdejmowana z felgi, a staje się to najczęściej w czasie sezonowej wymiany ogumienia. Sami kierowcy, którzy posiadają dwa komplety felg z oponami letnimi oraz zimowymi, również nie powinni zapominać o wyważaniu kół. To właśnie one w czasie jazdy mogą stracić odpowiednie wyważenie z powodu naruszenia felgi czy starcia się bieżnika. 

Kolejne ich założenie powinno nastąpić zaraz po sezonie, a idzie za tym niemożność zapewnienia właściwych parametrów jazdy. Z tego samego powodu zaleca się również kontrolę stanu wyważania podczas eksploatacji raz na 10-15 tys. km. Dzięki temu z całą pewnością zapewnić można sobie najlepsze właściwości trakcyjne, ponadto zabezpiecza się tak zawieszenie oraz opony przed szybszym zużyciem.

Koło samochodowe
Wnętrze serwisu samochodowego

Jak wygląda wyważanie kół Zielona Góra?

Wyważanie kół przebiega następująco:
Na samym końcu pozostaje człowiek, którego staranność połączona z dokładnością wpływa na precyzję wyważenia, a nabyte umiejętności oraz doświadczenie znacząco obniżają ryzyko wszelakich uszkodzeń felgi podczas montażu opony.

Ile trwa wyważanie kół?

Czas wyważenia kół jest uzależniony od rodzaju samego koła, jak i modelu pojazdu. Jeżeli Klient ma przy sobie pełne koła, wtedy wystarczy jedynie je wyważyć i przekręcić. Nie trwa to wtedy więcej niż 15 minut.

Jeżeli jednak mowa o oponach, które trzeba zdemontować z felg, a które jednocześnie posiadają niski profil i są powyżej 18 cali, czas takiej usługi znacząco się wydłuża i trwać może nawet godzinę.

Interesuje Cię wyważanie kół?

Zadzwoń do nas, a nasi wykwalifikowani pracownicy odpowiedzą na Twoje pytania oraz umówią wizytę.